A kátrány felszedése és a lakás kitakarítása után, a következő nagyobb lélegzetvételű munka az álmennyezet elkészítése volt. Tekintve, hogy a legfelső szinten van a lakásunk, valamint, hogy a ház nincs szigetelve, úgy gondoltuk, hogy előnyös lesz egy álmennyezetet kialakítani a helyiségekben, belülről hőszigetelve azt, valamint eltüntetve az eredeti plafon iszonyatos egyenlőtlenségeit. Emellett egy villanyszerelő jelölttel konzultálva arra jutottunk, hogy az új vezetékeket a legcélszerűbb az álmennyezetben vezetni. A hálószobában az álmennyezeten kívül egy előtétfal is felszerelésre került, ami mögé ugyanúgy szigetelést raktunk. Erre azért volt szükség, mert ehhez a falhoz szántuk az ágyunkat és a vastag betonfal télen nagyon lehűtötte volna a szobát, mivel egy külső falról beszélünk.
Az álmennyezet készítése a következő fázisokból állt:
- Tervezés és anyagbeszerzés
- A direkt függesztők helyének kijelölése és felrögzítése a plafonra és a falra
- A profilok rögzítése a falakra
- A tartólécek felszerelése
- Üveggyapot szigetelés berakása
- Hőtükör fóliázás
- Gipszkarton táblák felcsavarozása
- Glettelés
Ezeket a munkafolyamatokat fogjuk kifejteni a következő két cikkben, így remélhetőleg teljes képet kaptok róla.
A tervezést egy ismerőssel folytatott beszélgetés segítette, aki jártas a gipszkartonozásban. Ekkor tudtuk meg, hogy milyen anyagokat kell beszereznünk, valamint hogyan és hova kell rögzítenünk azokat. A későbbiekben, hogyha elakadtunk, akkor többször is a youtube-ot hívtuk segítségül, ahol remek videókat lehet találni erről a témáról. A tervezés során kiszámoltuk, hogy hány m2 a lakás alapterülete, amelyből megállapíthattuk a szükséges anyagok mennyiségét. A hozzávalók megvásárlása után kezdődhetett a tartószerkezet helyének felrajzolása a plafonra és a falra. A tartószerkezet az alábbiakból állt: a mennyezetre erősített direktfüggesztők (1), amelyek a gipszkarton táblák (2) rögzítésére szolgáló tetőléceket (3) tartják, valamint a falak felső szélén, a leendő álmennyezet síkjában végigfutó, úgynevezett UD profilok, (4) amikhez a gipszkarton szélét kell csavarozni.
(1.) direktfüggesztő
(2.) gipszkarton
(3.) tetőlécek
(4.) UD profil
A tetőlécekkel mi az általánosan használt fém profilokat helyettesítettük, mert nagyjából fele annyiba került.
Az említett szerelvények helyét ceruzával szerkesztettük fel a plafonra és a hálószoba egyik falára. Először is egymástól 50 cm-re lévő párhuzamos egyeneseket rajzoltunk fel, amik a tetőlécek leendő helyét mutatják. Ezt követően az egyeneseken 80 cm-enként bejelöltük a függesztők helyét is. Az UD profilok helyét pedig a falak felső széléhez, az eredeti mennyezethez képest átlagosan 7 cm-rel lejjebb rajzoltuk fel. Mivel ez a szobák falain körbe futó egyenes a leendő álmennyezet síkjába kerül, ennek teljesen vízszintesnek kell lennie. Ehhez lézeres szintezőt, a kisebb helyiségekben pedig vízmértéket használtunk. A plafon egyenlőtlensége miatt ez a vonal néhol 2, néhol 10 cm-re esett az eredeti mennyezettől.
Miután mindennek berajzoltuk a leendő helyét, kezdődhetett a fúrás, melyet a szerelvények rögzítése követett. A falon lévő profilokat csavarokkal, a mennyezeten elhelyezkedő függesztőket pedig beütőtiplikkel (5) eősítettük fel.
(5.) beütőtipli
Miután a felsorolt munkálatokkal végeztünk a tetőlécek következtek. Ezek a minden tüzépen, egységes méretben kapható fenyő lécek, amiket a gombásodás, szuvasodás megakadályozása és a tűzállóság érdekében tetol oldattal kezeltünk. Ezt az oldatot ecset segítségével kell felhordani a fára, két rétegben és jó bőségesen, úgy hogy mélyen magába szívja, majd legalább egy napig hagyni száradni. Amíg a lécek száradtak, a lézeres szintezőt és alkoholos filcet használva kijelöltük a helyüket a függesztőkön, aminek egy szintbe kell esnie a falon lévő profilokkal. A fa teljes száradása után jöhetett azoknak méretre vágása és a függesztőkhöz csavarozása, aminek a végén, az alábbi képeken látható szerkezetet kaptuk. Fontos megjegyezni, hogy a lécek végét bele kell helyezni a 25 mm széles profilokba, ezért hogy keskenyebb legyen a 3 cm vastagságú fa, a végénél 5 mm-t le kellett vágnunk.
Ahogy a képeken is felfedezhetitek az álmennyezet készítése közben a bejárati ajtó kivételével a nyílászárók is lecserélésre kerültek.